כיצד הפך מיזם סרטי תרבות גבוהה לפרויקט התיעודי הגדול בישראל?

ארגון בוגרות ובוגרי אוניברסיטת תל אביב בראשות סיגלית בן חיון קיים וובינר עם יאיר קדר - יוצר הסדרה זוכת הפרסים "העברים" ובוגר התכנית הרב תחומית והחוג לספרות עברית בפקולטה למדעי הרוח, ובנימין טוביאס - מבקר הקולנוע של ידיעות אחרונות ובוגר ביה"ס לקולנוע בפקולטה לאמנויות 

23 בינואר 2022, 18:30 
 

 

בפתח הראיון שאל בנימין טוביאס את יאיר קדר על תקופת לימודיו בפקולטה למדעי הרוח לאור העובדה כי ידע מגיל צעיר שעתידו המקצועי יהיה בעולם הקולנוע. קדר השיב כי בחר דווקא במדעי הרוח ולא בבית הספר לקולנוע כיוון שרצה לחוות תחומים נוספים, כדי להכיר טוב יותר את העולם לפני שיעשה סרט ראשון.

 

בהמשך התייחס קדר לפרויקטים העכשוויים בהם הוא עוסק כעת והאתגרים העומדים בפניו כיוצר: 

 

"אחרי 16 הסרטים של העברים, עם הדמויות של הסופרים והמשוררים העברים והיהודיים והיידישיסטים, חשתי בצורך ללכת צעד אחד אחורה - אל עבר הדמויות שעומדות מאחורי הזהות שלנו - חציין ביהדות, חציין במודרניות, וכולן עיצבו איזה חלק משמעותי בנו. שלושה סרטים חדשים עכשיו בעשייה - על ברוך שפינוזה, שמביים דוד אופק, ומתמקד בחרמות ובחירות המחשבה, על קרל מרקס שמביים בנימין פריידבנרג, על מקומו של מרקס במציאות העכשווית שלנו, שובו המסוים אל המציאות שלנו, והאקטיביזם הישראלי שבהשראתו דרך סיפור חייו, ועל זיגמונד פרויד, סרט שאני מביים, שחוגג מאה שנה להמצאת האגו, המצאה שאין מי שפטור מצילה בעת החדשה." 

 

קדר התייחס גם לפן הכלכלי שביצירה: 

 

"נושא המימון הוא תמיד אתגר - הרבה סרטים נופלים בדרך, והייתי שמח לו משאבים נוספים היו מאפשרים יצירת סרטים רבים יותר. יש לנו עבר מופלא, והעברים הם אמצעי מעולה לחגוג אותו, לצלול לתוכו ולהכיר אותו. 'כל העבר', כפי שאמר א״ב יהושע בסרט של העברים עליו, 'עוד לפנינו'".

 

לסיכום, ציין סרף שבעוד שחקר המוח כבר הראה כמה תרומות חשובות לעולם העסקים, ורבות מן החברות שהוא עובד עמן מוצאות שימושים רבים לעולם הזה, הוא עדיין אינו נגיש דיו לקהל הרחב, והצעתו לקהל השומעים הייתה למצוא דרך ליצור קשר עם חוקרי מוח שיוכלו לעזור לתווך את המחקרים החדשניים לעולם העסקים ולעזור להנגיש את היכולות הטכנולוגיות לעסקים, קטנים כגדולים.

 

בין הבוגרות והבוגרים שצפו בוובינר בשידור חי: 

  • נאוה מיכאל צברי - מנהלת מרכז שטראוס במרכז רעיה שטראוס וחברת סגל באוניברסיטת תל אביב
  • אלה מירז - שופטת בבית משפט
  • אבי נודלר - יזם ובעלי HT

ורבות ורבים אחרים. 

 

קהילת בוגרות ובוגרי אוניברסיטת תל אביב - קהילה שמשנה עולם

 

מחדשים קשר

לצורך איתור וזיהוי במערכת
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>