יום הסנגריה הבינלאומי

מאת בוגר הפקולטה למדעי הרוח, רועי ירושלמי

18 פברואר 2024
יום הסנגרייה הבינלאומי

סנגריה וההיסטוריה שמאחוריה

סנגריה הוא מתכון מימי הביניים, שמקורו ביינות שתובלו בקליפות ומיץ הדרים מממלכת ליאון שבמרכז חצי האי האיברי. הוא צבר פופולריות בתקופת הרנסאנס, בתהלוכות השבוע הקדוש של חג הפסחא הקתולי. במרוצת השנים הפך לקלאסיקה של המטבח הספרדי ונלגם לאורך כל השנה - חם בחורף, קר בחורף. 

 

למתכון המקורי של הסנגריה, שכלל דבש ומיץ תפוזים, נוספו, עם הירידה במחירי התבלינים יקרי המציאות, גם פלפל שחור וקינמון למיטיבי לכת - תרמיל הל או שניים. בין רעיו האירופים של הסנגריה, כולם מתבססים על מתכון דומה לו נעשו שינויים קלים ומקומיים: גלוג סקנדינבי, גלוויין גרמני, ואן שו צרפתי וואן ברולה האיטלקי. 

 

יין מתובל, אגב, הוא הגדרה חדשה יחסית בעולם האלכוהול, פשוט כי עד העת המודרנית כל היינות היו מתובלים. הפרדה בין יין שכזה לבין יין שלו לא מוסיפים מרכיבי טעם, נעשתה רק במאות השנים האחרונות.

 

בניגוד לדימויו כיום, שיכר הענבים המתובל נחשב בעת העתיקה - וביתר שאת באימפריה הרומית - למרכיב קבוע בתזונה היומיומית כשיש מחקרים שמראים שכל אזרח רומי צרך כליטר ביום. באותם ימים, היין תובל בדבש או בתמרים, תבלינים או גבינות צאן (!), נמהל עד שהיה כמעט שקוף  (לפעמים גם במי ים) - והאלכוהוליות שלו סייעה כאמצעי לחסל בקטריות ממקורות מים מפוקפקים. 

 

בחזרה לימינו אנו, למזג האוויר הסגרירי ולסנגריה

3 טיפים למי שמכין היום יין חם:

  • השתמשו בתבלינים טריים
  • בשלו את היין על חום נמוך, כשהסיר סגור – אחרת האלכוהול יתנדף ויברח
  • הרגישו בנוח להוסיף פורט, שרי מתוק או ברנדי לסיר. 

 

למתכון המלא של רועי ירושלמי לסנגרייה : https://www.rex.co.il/gluhwein-recipe/

 

 יין חם סנגרייה גלוויין גלוג (צילום: George Dolgikh, Pexels)

צילום:  Unsplash

 

 

יום הסנגריה הבינלאומי שמח!

 

 

  • הטקסט נכתב בחסות רועי ירושלמי, עיתונאי אוכל, עורך אתר rex (אתר המלצות אוכל) ושופט ראשי של דירוג פיפטי בסט במזרח התיכון (World's 50 best restaurants)

    בוגר הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב ןבימים אלו עושה דוקטורט בנושא מטבח לאומי וזהות לאומית במאה ה-20 במזרח אגן הים התיכון בבית הספר להיסטוריה ששבפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב.

    roy@rex.co.il

מחדשים קשר

לצורך איתור וזיהוי במערכת
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>