בוגרות אוניברסיטת תל אביב משנות את העולם

כ-55% מקהילת בוגרות ובוגרי אוניברסיטת תל אביב הן נשים. האוניברסיטה מתגאה בכך שבוגרותיה משנות את כללי המשחק בארץ ובעולם, ופועלת לקידום הוגנות מגדרית ולצמצום אי השוויון העיקש בין גברים ונשים בסגל האקדמי, ובאופן ספציפי לעולמנו - נשים חוקרות. מלבד היות אוניברסיטת תל אביב אוניברסיטת המחקר הציבורית הגדולה בישראל, היא גם המובילה מבין אוניברסיטאות המחקר בישראל בנושא הוגנות מגדרית.

 

ארגון בוגרות ובוגרי אוניברסיטת תל אביב מציין את יום האישה הבינלאומי באירועים יחודיים עם בוגרות מעוררות השראה, אשר מדגישים את פועלן והצלחתן של בוגרות אוניברסיטת תל אביב שמשנות את העולם בתחומי עשייה שונים ומגוונים.

 

כמו-כן, מקפיד ארגון בוגרות ובוגרי אוניברסיטת תל אביב לעקוב ולשתף בהצלחותיהן של הבוגרות, המככבות ברשימת הנשים המשפיעות בישראל שנה אחר שנה ועושות חיל בכל תחומי העשייה במשק הישראלי - במדע ובאקדמיה, בהנהגה המדינית, בעסקים, ביזמות, בשירות הציבורי, בשירות החוץ, במערכת המשפט, בתרבות, בתקשורת ובכל תחומי החיים.

 

בוגרות אוניברסיטת תל אביב משנות את העולם
בוגרות אוניברסיטת תל אביב משנות את העולם
הרחב הכל
9 במרץ 2021: וובינר לכבוד יום האישה הבינלאומי 2021

כמיטב המסורת, גם בשנת 2021 ציין ארגון בוגרות ובוגרי אוניברסיטת תל אביב בראשותה של סיגלית בן חיון את יום האישה הבינלאומי באירוע חגיגי עם בוגרות מעוררות השראה ומשנות עולם.

את המפגש המקוון פתחה פרופ' אילנה אלי, יועצת נשיא אוניברסיטת תל אביב להוגנות מגדרית, שחשפה קצת מספרים: מחצית מכלל הלומדות באוניברסיטאות הן נשים, אבל בדרגת פרופסור מן המניין הן מהוות רק 20 אחוז.

 

בפאנל, אותו הנחתה כתבת הצרכנות והתיירות בחברת החדשות של ערוץ 12 לי אברמוביץ, בוגרת הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב, השתתפו:

  • ד"ר שרון שחם, מייסדת ונשיאת  Karyopharm Therapeutics, בוגרת הפקולטות למדעים מדויקים, למדעי החיים ולניהול באוניברסיטת תל אביב
  • עו"ד שולמית גרי, מנכ"לית בנק ישראל, בוגרת הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן באוניברסיטת תל אביב
  • ציפי פינס, במאית ומפיקה, מנכ"לית ומנהלת אומנותית של תיאטרון בית ליסין ע"ש ברוך איבצ'ר, בוגרת הפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב

 

 

לי אברמוביץ הגיעה לאוניברסיטה היישר מהקיבוץ והרגישה שהגיעה לפסגת שאיפותיה: "כתבות ותחקירים רבים שעשיתי בתחילת הדרך, התבססו על השראה שקיבלתי מהלימודים בחוג לפסיכולוגיה ולתקשורת - רכשתי כלים שמשמשים אותי עד היום".

 

ציפי פינס סיפרה שהוריה, ניצולי שואה, ייעדו אותה להוראה "כי יש הרבה חופשות", ורק כשגיא היה בן ארבע החלה את לימודיה באוניברסיטה. "רציתי ללמוד תיאטרון אבל אמרו לי שזה לא מקצוע, זו דרך חיים... ולכן למדתי במקביל עוד מקצועות. שכחתי את הבית והייתי עסוקה רק בלימודים".

 

הדוברות  האחרות שאלו את ציפי איך היא מגיבה כשאומרים עליה שהיא אישה חזקה. "אצלי זה היה עניין של התפתחות, לא היה לי שום חלום חוץ מלהיות בתיאטרון, לא נולדתי כאן ועברית לא הייתה שפת האם שלי, הדברים קרו עם הזמן. לא נורא להיות חזקה, אין צורך להתבייש בזה".

 

שולמית גרי סיפרה ששירתה בלהקה צבאית, והייתה גם דוגמנית: ״גדלתי במושב קטן בגליל העליון, והיה לי חלום לעשות צדק ולהיות עורכת דין. האוניברסיטה זימנה לי אתגרים חדשים ולימודי המשפט העניקו לי כלים אנליטיים, שמשמשים אותי עד היום. 

במשך 17 שנים עבדתי במכון ויצמן, וב-8 השנים האחרונות במכון שימשתי כמנכ"לית המכון וסגנית הנשיא למנהל וכספים. בהמשך התמודדתי על תפקיד מנכ"לית בנק ישראל – ולשמחתי נבחרתי לתפקיד".

 

שרון שחם הודתה כי במהלך תשע שנות לימודי הכימיה ילדה את שני ילדיה, ודשא היא לא ראתה. "סביבת הלימודים העניקה לי את הכלי הכי חשוב - לחשוב. איך אתה ניגש לבעיה, מגדיר אותה ומציג פתרון. את זה אני מנחילה לעובדים שלי היום".

 

בנוסף, ציינה ש"בארצות הברית אנשים מאורגנים לפי ארגוני בוגרים של אוניברסיטאות ומאוד קשה להקים חברה בארה"ב, ועוד בבוסטון, כשאני שרון מרעננה, בלי קשר לאף אחת מהקליקות האלה. המזל היה שבעלי הוא מתוך העולם הזה, בקהילות של ג'ון הופקינז ומקומות נוספים, אבל בדיוק בגלל זה אני כל כך שמחה שארגון בוגרות ובוגרי אוניברסיטת תל אביב קם ויוצר את החיבור הזה גם בארץ. אני מקווה שיעשה עוד הרבה."

 

כולן הסכימו שהניהול הנשי שונה מהגברי במספר פרמטרים - החל מנאמנות למקום העבודה וכלה בשיטות ההקשבה; שהשנה האחרונה הייתה איומה ושלמדנו על עצמנו כנשים הרבה דברים.

הטיפ שלהן: "חשוב לחלום כי חלומות יוצרים מציאות, חלומות מחזקים ונותנים כוח. תגביהו את הרף בכל פעם מחדש".

 

בין הבוגרות והבוגרים שצפו באירוע בשידור חי:

השופטת דניאלה שריזלי, השופטת ורדה בן שחר, מנכ"לית נכסי געש אדוה רוגלין, יו"ר לשעבר ויצו העולמית רבקה לזובסקי, סמנכ"ל כספים בקבוצת קשטן דגנית מור–מרשק, יו"ר עמותת תן לפריון עפרה בלבן, מנכ"ל קבוצת פלזית-פוליגל עמיר אברמוביץ, סמנכ"לית הכספים לשעבר באל על דגנית פלטי ועוד רבות ורבים אחרים  

 

כהטבה מיוחדת, זכו משתתפות ומשתתפי האירוע בהקרנה מיוחדת של הסרט עטור השבחים "המועמדת המושלמת", המספר את סיפורה של רופאה צעירה מערב הסעודית, שמשקיעה רבות בעבודה בקהילתה הקטנה ולמרות זאת בכל יום מחדש נאבקת על כבודה ועל מקומה, רק בשל היותה אישה. היא מחליטה לעזוב את ערב הסעודית אך טעות רישום מונעת ממנה יציאה מהארץ. הסרט מקבל פה תפנית - כשהיא מגישה בקשה חדשה היא טועה ומגישה טפסים כמועמדת ל...ראשות העירייה. תחילה היא מנסה לבטל את הכל, אך כאשר היא זוכה לתמיכה מפתיעה מצד הנשים בעיר היא מבינה שקיבלה הזדמנות חד פעמית לעשות שינוי אמיתי. ייתכן שדווקא היא תהיה המועמדת המושלמת לתפקיד.

 

10 במרץ 2019: עדי סופר תאני, שרית פירון ולילך סיגן משנות את חוקי המשחק

ארגון בוגרות ובוגרי אוניברסיטת תל אביב ממשיך במסורת ההצדעה לבוגרותיו עם מפגשים באנרגיה נשית לציון יום האישה הבינלאומי, ובשנת 2019 בחר את מועדון ה"איסט" התל אביבי לאירוע, אותו בחרנו לחגוג עם נשים שמשנות את חוקי המשחק.

 

בתחילת האירוע עלתה מנכ"לית תנועת הנוער כנפיים של קרמבו טליה הראל בז'רנו, בוגרת הפקולטה לניהול, לשאת דברים על אקטיביזם חברתי ונשים. אחריה נשא דברים נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' יוסף קלפטר, הקול הגברי היחיד באירוע, ואמר: "אוניברסיטת תל אביב פועלת לקידום הוגנות מגדרית ולצמצום אי השוויון העיקש בין גברים ונשים בסגל האקדמי, ובאופן ספציפי לעולמנו - נשים חוקרות. במסגרת היעדים שהצבנו לעצמנו כאוניברסיטת המחקר הציבורית הגדולה בישראל, אנו המובילים מבין אוניברסיטאות המחקר בישראל בנושא הוגנות מגדרית. אני קורא לכל הבוגרות לפעול זו למען זו, בוגרות למען בוגרות ובוגרות למען סטודנטיות. אם כל אישה תסייע לרעותה הכוח הנשי יתחזק".

 

במרכז הערב עמדה הופעה של הזמרת דיקלה, לא לפני ששלוש כוכבות-בוגרות ניהלו ביניהן על הבמה שיח על שינוי חוקי משחק כפי שחוו בעצמן: מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, בוגרת הפקולטות למשפטים ולניהול, שותפה מנהלת בקרן הון סיכון סרקה פרטנרס שרית פירון, בוגרת הפקולטה למדעי החברה ולניהול והסופרת והעיתונאית לילך סיגן, בוגרת הפקולטה לניהול, שניהלה את השיחה.

 

 

 

בשיח, אותו ניהלה לילך סיגן, עלו האנקדוטות הבאות:

שרית פירון, שתרמה מלגה במסגרת קמפיין ארגון הבוגרים לגיוס 300 מלגות סיוע ל-300 סטודנטיות וסטודנטים, הסבירה את הרקע להחלטתה: "כשהתחלתי את הלימודים לא יכולתי ללכת אחרי הלב - רציתי ללמוד פיזיקה או רפואה, אך המצב הכלכלי לא אפשר לי. שבוע לפני תחילת הלימודים נרשמתי לראיית חשבון וכלכלה, אמרו לי שרואי חשבון עושים הרבה כסף וזה מה שהייתי צריכה. קיוויתי לחסוך – לפחות לסטודנט אחד – את מה שאני עברתי".

עוד סיפרה על תהליך קבלת ההחלטות אצל נשים: "החלטה נכונה באה גם מהבטן וגם מהשכל. זו הפילוסופיה שלי וזה מה שמייחד אותנו כנשים".

 

עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל, דיברה על השוני בין המנהל של פעם למנהל של היום: "לפני 20 שנה צ'יף צריך היה להיות צ'יף, זה עם השיער הלבן, שיודע הכל ושיש לו הכי הרבה ניסיון. אותו הצ'יף, היום, לא אמור להיות האיש הכי חכם בחדר, ואם זה המצב אז או שצריך לפטר אותו או את הנוכחים בחדר. הוא אמור להיות זה שיודע לייצר דיון ולהביא לידי ביטוי את הכוח של האנשים שהוא גייס. זה תפקיד יותר חשוב ומשמעותי מבעבר"

 

מי שנתנו חסותם לאירוע היו מותג רכבי היוקרה היפני לקסוס, אשר חשף באירוע, לראשונה, את הקרוסאובר האורבני החדש Lexus UX - עוד בטרם הוצג לציבור הרחב. באירוע השתתף דרור גורלניק, מנכ"ל החברה, שהוא בעצמו בוגר הפקולטות למדעי החברה ולניהול.

בעלי ומנכ"ל מותג האופנה הישראלי דניאלה להבי, אורי להבי, גם הוא בוגר הפקולטה לניהול, נכח באירוע והמותג העניק שי לכל משתתפות האירוע. כמו-כן, תרם מלגה במסגרת קמפיין ארגון הבוגרות והבוגרים.

בנוסף, נהנו הבוגרות מטיפולים אלטרנטיביים מאת "קמפוס ברושים".

 

לצפייה באלבום התמונות מהאירוע בפייסבוק>

11 במרץ 2018: אירוע ליום האישה הבינלאומי עם אלונה בר און וטלי מורנו

לכבוד יום האישה הבינלאומי בחודש מרץ 2018, קיים ארגון הבוגרות והבוגרים אירוע באנרגיה נשית בגן האורבני של תל אביב (האומן 17 אירועים). האירע התקיים בחסות החברות פיאט, ויסוצקי, סטודיו סי וגלידות נסטלה. בנוסף, נהנו הבוגרות מטיפולים אלטרנטיביים בחסות קמפוס ברושים. במרכז הערב עמד שיח בין שתי כוכבות-בוגרות: בוגרת הפקולטה למדעי הרוח טלי מורנו, עיתונאית ומגישת המהדורה המרכזית של חדשות 10, ובוגרת הפקולטה למדעי החברה והפקולטה לניהול ע"ש קולר אלונה בר און, יו"ר ובעלים משותפת של גלובס. לאחר מכן התקיימה הופעת סטנד אפ של אורנה בנאי.

 

 

בשיחה בין מורנו לבר און עלו האנקדוטות הבאות:

אלונה בר און סיפרה סודות מחדר דירקטוריון בנק לאומי בהנהגתה דאז של גליה מאור ושיבחה את האנרגיה הניהולית הנשית של מאור, שהעבירה ויטמין סי למי שמצונן והעירה באופן מתחשב לגברים שאיחרו לישיבה. "נשים פחות בשיטת ה"מגיע לי", וגם לא בטוח שהן אלה שהכי מודרות מהשיח. עסקים קטנים מודרים יותר לעומת הקהילה הלהט"בית, שמחובקת יותר".

טלי מורנו התעכבה על שיטות ויכולות הניהול הנשיות השונות לטעמה מאלה של הגברים. "אנחנו לא צריכות להתאים את עצמינו לעולם הקיים אלא להתייחס לאנשים כפי שהיינו רוצות שיתייחסו אלינו. שדרה ניהולית נשית מאפשרת לעובדות שתחתינו לפתוח ולשוחח על הדברים שמפריעים ולתפור אותם ביחד. אני נפגעתי לא מעט מהתנהגות שובניסטית והבטחתי לעצמי שלא אהיה כזאת. אני אעטוף ואחבק כשאזהה את מי שזקוקה לתמיכה. כל אישה שמגיעה לעמדת השפעה צריכה להעניק תמיכה לנשים שמתחתיה, כך יעשה השינוי".

 

לצפייה באלבום התמונות מהאירוע בפייסבוק>

8 במרץ 2016: מפגש עם השחקנית לימור גולדשטיין לכבוד יום האשה הבינלאומי

בחודש מרץ 2016 התקיים מפגש בסימן יום האשה הבינלאומי, ובו סיפרה שחקנית התאטרון, הטלוויזיה והקולנוע, בוגרת הפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב, לימור גולדשטיין את סיפורה האישי. בין השאר סיפרה על משפטי מפתח מבית הוריה שליוו אותה בדרכה ועיצבו את אישיותה, כמו למשל שלא כדאי לשים את כל הביצים בסל אחד. עם זאת, סיפרה איך אהבת המשחק שלה ניצחה וגרמה לכך שלא נשמעה לכלל הזהב ושמה בסופו של דבר את כל הביצים שלה בסל המשחק.

 

את האירוע חתמה הופעה של הרכב 'השלושרות': איה כורם, רז שמואלי ומיכל גבע עם מופע מיוחד של שירי להקות ישראליות מכל הזמנים.
 

לצפייה באלבום התמונות מהאירוע בפייסבוק>

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>